TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07H751K-S
ROV07H751K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV07H751K-S
Brief Description
VARISTOR 675V 1.75KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07H751K-S.pdf
Availability of ROV07H751K-S
QUANTITY
ROV07H751K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07H751K-S
Internal Part NumberEIS-ROV07H751K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge1.75kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy58J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07H751K-S
Related LinksROV07H, ROV07H751K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07H751K-S Details Description
Related parts for ROV07H751K-S
IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
IC TXRX T1/E1/J1 QUAD 256CSBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND RED datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125.5UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MICROPHONE PRE-AMP 6-WLCSP datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf