TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10-361K-S
ROV10-361K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV10-361K-S
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 324V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10-361K-S.pdf
Availability of ROV10-361K-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV10-361K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10-361K-S
Internal Part NumberEIS-ROV10-361K-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy52J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10-361K-S
Related LinksROV10-, ROV10-361K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10-361K-S Details Description
Related parts for ROV10-361K-S
RES SMD 11.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC OP AMP VIDEO LP 8-SOIC datasheet.pdf
RES 235 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 665 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.536 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 33A 400W datasheet.pdf