TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10H180M-S-2
ROV10H180M-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV10H180M-S-2
Brief Description
VARISTOR 14.4V 1KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10H180M-S-2.pdf
Availability of ROV10H180M-S-2
QUANTITY
ROV10H180M-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10H180M-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV10H180M-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)14.4V
Varistor Voltage (Typ)18V
Varistor Voltage (Max)21.6V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts11VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy2.6J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10H180M-S-2
ROV10H180M-S-2 Details Description
Related parts for ROV10H180M-S-2
IC DAC SNGL 18BIT 32-CDIP datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 22POS datasheet.pdf
CONN PIN SIZE 5 ARINC 404/600 AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE 3-28VDC 3A datasheet.pdf
IC DUAL COMP P-P NANOPWR 8SOIC datasheet.pdf
MICRO-D 37POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf
IC UMODULE DC/DC 15A 133LGA datasheet.pdf
RIGHT ANGLE LIGHT PIPE, 2.8MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf