TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10H270K-2
ROV10H270K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV10H270K-2
Brief Description
VARISTOR 24.3V 1KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10H270K-2.pdf
Availability of ROV10H270K-2
QUANTITY
ROV10H270K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10H270K-2
Internal Part NumberEIS-ROV10H270K-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)24.3V
Varistor Voltage (Typ)27V
Varistor Voltage (Max)29.7V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts17VAC
Maximum DC Volts22VDC
Energy3.9J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10H270K-2
Related LinksROV10H, ROV10H270K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10H270K-2 Details Description
Related parts for ROV10H270K-2
RES SMD 180 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
INDICATOR 24V 16MM FLUSH YELLOW datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 8HTSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC . 0.001UF RADIA datasheet.pdf