TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10H301K
ROV10H301K picture photo
Mfg. Part Number
ROV10H301K
Brief Description
VARISTOR 270V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10H301K.pdf
Availability of ROV10H301K
QUANTITY
ROV10H301K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10H301K
Internal Part NumberEIS-ROV10H301K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)270V
Varistor Voltage (Typ)300V
Varistor Voltage (Max)330V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts195VAC
Maximum DC Volts250VDC
Energy52J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10H301K
Related LinksROV10, ROV10H301K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10H301K Details Description
Related parts for ROV10H301K
ASSEMBLY 8 POSITION 8 CONTACT datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 9POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf