TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10H301K
ROV10H301K picture photo
Mfg. Part Number
ROV10H301K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 270V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10H301K.pdf
Availability of ROV10H301K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV10H301K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10H301K
Internal Part NumberEIS-ROV10H301K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)270V
Varistor Voltage (Typ)300V
Varistor Voltage (Max)330V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts195VAC
Maximum DC Volts250VDC
Energy52J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10H301K
Related LinksROV10, ROV10H301K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10H301K Details Description
Related parts for ROV10H301K
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8MSOP datasheet.pdf
TERM TAB SIAMEZE 18-34AWG .250 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ELBOW WIREWAY 22.5DEG 4X4" datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf