TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10H390K-S-2
ROV10H390K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV10H390K-S-2
Brief Description
VARISTOR 35.1V 1KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10H390K-S-2.pdf
Availability of ROV10H390K-S-2
QUANTITY
ROV10H390K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10H390K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV10H390K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)35.1V
Varistor Voltage (Typ)39V
Varistor Voltage (Max)42.9V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts25VAC
Maximum DC Volts31VDC
Energy5.6J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10H390K-S-2
ROV10H390K-S-2 Details Description
Related parts for ROV10H390K-S-2
CONN PC PIN CIRC .047DIA TINLEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT CAP HSNG 8POS DL WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
ANTENNA 900MHZ DIPOLE 2DBI datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN D-SUB SLIM SMD datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf