TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10H511K-2
ROV10H511K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV10H511K-2
Brief Description
VARISTOR 459V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10H511K-2.pdf
Availability of ROV10H511K-2
QUANTITY
ROV10H511K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10H511K-2
Internal Part NumberEIS-ROV10H511K-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts418VDC
Energy92J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10H511K-2
Related LinksROV10H, ROV10H511K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10H511K-2 Details Description
Related parts for ROV10H511K-2
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RING AVIKRIMP (BB-839-10) datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf