TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10H511K
ROV10H511K picture photo
Mfg. Part Number
ROV10H511K
Brief Description
VARISTOR 459V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10H511K.pdf
Availability of ROV10H511K
QUANTITY
ROV10H511K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10H511K
Internal Part NumberEIS-ROV10H511K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts418VDC
Energy92J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10H511K
Related LinksROV10, ROV10H511K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10H511K Details Description
Related parts for ROV10H511K
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RETAINER 5POS 2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 7.2A 10.7 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KEA POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf