TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10H560K-S
ROV10H560K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV10H560K-S
Brief Description
VARISTOR 50.4V 1KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10H560K-S.pdf
Availability of ROV10H560K-S
QUANTITY
ROV10H560K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10H560K-S
Internal Part NumberEIS-ROV10H560K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)50.4V
Varistor Voltage (Typ)56V
Varistor Voltage (Max)61.6V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts35VAC
Maximum DC Volts45VDC
Energy8.1J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10H560K-S
Related LinksROV10H, ROV10H560K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10H560K-S Details Description
Related parts for ROV10H560K-S
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100' datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT RED +LOCK 2CKT .093 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SST UNITIZED WHEEL 12" 5A FIN datasheet.pdf
SE SURFACE LS BELT 3X132" A CRS datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf