TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14-151K-2
ROV14-151K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV14-151K-2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 135V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14-151K-2.pdf
Availability of ROV14-151K-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV14-151K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14-151K-2
Internal Part NumberEIS-ROV14-151K-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)135V
Varistor Voltage (Typ)150V
Varistor Voltage (Max)165V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts95VAC
Maximum DC Volts125VDC
Energy44J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14-151K-2
Related LinksROV14-, ROV14-151K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14-151K-2 Details Description
Related parts for ROV14-151K-2
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC CLK GEN /2/4/6 5V/3.3V 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 6POS datasheet.pdf
RES 0.665 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO41 datasheet.pdf