TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14-221K-S
ROV14-221K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV14-221K-S
Brief Description
VARISTOR 198V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14-221K-S.pdf
Availability of ROV14-221K-S
QUANTITY
ROV14-221K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14-221K-S
Internal Part NumberEIS-ROV14-221K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Energy62J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14-221K-S
Related LinksROV14-, ROV14-221K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14-221K-S Details Description
Related parts for ROV14-221K-S
IC REG LDO 3.3V 1A 20HTSSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 9POS datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 4 PORT datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf