TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14-221K
ROV14-221K picture photo
Mfg. Part Number
ROV14-221K
Brief Description
VARISTOR 198V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14-221K.pdf
Availability of ROV14-221K
QUANTITY
ROV14-221K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14-221K
Internal Part NumberEIS-ROV14-221K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Energy62J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14-221K
Related LinksROV14, ROV14-221K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14-221K Details Description
Related parts for ROV14-221K
RES SMD 13K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 23.03"LX6.3"W datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI PCB MT 2A datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR MFP14S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LP 5.00/135/18 OG datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 8DIP datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 15PR BRAID 300V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22K OHM 5% 50W datasheet.pdf