TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14-270K
ROV14-270K picture photo
Mfg. Part Number
ROV14-270K
Brief Description
VARISTOR 24.3V 1KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14-270K.pdf
Availability of ROV14-270K
QUANTITY
ROV14-270K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14-270K
Internal Part NumberEIS-ROV14-270K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)24.3V
Varistor Voltage (Typ)27V
Varistor Voltage (Max)29.7V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts17VAC
Maximum DC Volts22VDC
Energy6.9J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14-270K
Related LinksROV14, ROV14-270K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14-270K Details Description
Related parts for ROV14-270K
RES SMD 140K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SDIP datasheet.pdf
OPTOCOUPLER MODULE 8-SMD GW datasheet.pdf
CUT OFF PLUNGER SPRING 4996-4 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TSOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LEVER SWITCH ROHS datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC XO 312.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 250MW SOD323 datasheet.pdf