TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14-390K
ROV14-390K picture photo
Mfg. Part Number
ROV14-390K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 35.1V 1KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14-390K.pdf
Availability of ROV14-390K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV14-390K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14-390K
Internal Part NumberEIS-ROV14-390K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)35.1V
Varistor Voltage (Typ)39V
Varistor Voltage (Max)42.9V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts25VAC
Maximum DC Volts31VDC
Energy9.4J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14-390K
Related LinksROV14, ROV14-390K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14-390K Details Description
Related parts for ROV14-390K
IC OTP 4MBIT 90NS 40VSOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 3MIN DIN MNT datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 14.4A 4 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf