TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14-621K-S-2
ROV14-621K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV14-621K-S-2
Brief Description
VARISTOR 558V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14-621K-S-2.pdf
Availability of ROV14-621K-S-2
QUANTITY
ROV14-621K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14-621K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV14-621K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)558V
Varistor Voltage (Typ)620V
Varistor Voltage (Max)682V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts385VAC
Maximum DC Volts505VDC
Energy164J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14-621K-S-2
ROV14-621K-S-2 Details Description
Related parts for ROV14-621K-S-2
IC REG LDO 5V 0.7A 5DDPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 26POS datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf