TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14-681K-S-2
ROV14-681K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV14-681K-S-2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 612V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14-681K-S-2.pdf
Availability of ROV14-681K-S-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV14-681K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14-681K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV14-681K-S-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)612V
Varistor Voltage (Typ)680V
Varistor Voltage (Max)748V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Energy172J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14-681K-S-2
ROV14-681K-S-2 Details Description
Related parts for ROV14-681K-S-2
FIXED IND 820UH 1.6A 257 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG BD/BD 30POS 1.27MM datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CABLE ASSY IND PLUG-STD RJ45 4M datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 12POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CABLE 37COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 49DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf