TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14-681K
ROV14-681K picture photo
Mfg. Part Number
ROV14-681K
Brief Description
VARISTOR 612V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14-681K.pdf
Availability of ROV14-681K
QUANTITY
ROV14-681K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14-681K
Internal Part NumberEIS-ROV14-681K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)612V
Varistor Voltage (Typ)680V
Varistor Voltage (Max)748V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Energy172J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14-681K
Related LinksROV14, ROV14-681K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14-681K Details Description
Related parts for ROV14-681K
CONN RECEPT/CAP 3POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
DEKAFIX FS 6 MKD 201-250 50/CD datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 1X1 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 48V 2.1A 100W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK datasheet.pdf