TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14H181K-2
ROV14H181K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV14H181K-2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 162V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14H181K-2.pdf
Availability of ROV14H181K-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV14H181K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14H181K-2
Internal Part NumberEIS-ROV14H181K-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)162V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts150VDC
Energy65J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14H181K-2
Related LinksROV14H, ROV14H181K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14H181K-2 Details Description
Related parts for ROV14H181K-2
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 16A TO263AB datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CAP CER 130PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
INSULATION SLEEVE datasheet.pdf
ER 5C 2#16 3#12 PIN RECP datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1.5W SMA datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.56UF 450V 10% RADIAL datasheet.pdf