TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14H181K-2
ROV14H181K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV14H181K-2
Brief Description
VARISTOR 162V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14H181K-2.pdf
Availability of ROV14H181K-2
QUANTITY
ROV14H181K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14H181K-2
Internal Part NumberEIS-ROV14H181K-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)162V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts150VDC
Energy65J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14H181K-2
Related LinksROV14H, ROV14H181K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14H181K-2 Details Description
Related parts for ROV14H181K-2
CONN THRU-PNL W/LTCH 14POS FL BK datasheet.pdf
IC DRIVER/CONTROLLER VFD 44PQFP datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD MINI 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT DRAWER 25POS VERT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 1KW datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 64CSBGA datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf