TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14H270K-S-2
ROV14H270K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV14H270K-S-2
Brief Description
VARISTOR 24.3V 2KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14H270K-S-2.pdf
Availability of ROV14H270K-S-2
QUANTITY
ROV14H270K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14H270K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV14H270K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)24.3V
Varistor Voltage (Typ)27V
Varistor Voltage (Max)29.7V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts17VAC
Maximum DC Volts22VDC
Energy7.8J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14H270K-S-2
ROV14H270K-S-2 Details Description
Related parts for ROV14H270K-S-2
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 32K 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 1000A 690V 3EK/91 AR UC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5.5A DPAK datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf