TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14H330K-S
ROV14H330K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV14H330K-S
Brief Description
VARISTOR 29.7V 2KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14H330K-S.pdf
Availability of ROV14H330K-S
QUANTITY
ROV14H330K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14H330K-S
Internal Part NumberEIS-ROV14H330K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)29.7V
Varistor Voltage (Typ)33V
Varistor Voltage (Max)36.3V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts20VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy9.5J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14H330K-S
Related LinksROV14H, ROV14H330K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14H330K-S Details Description
Related parts for ROV14H330K-S
SET PROD GS38 COMPLIANT 1000V datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 24AWG 30SAU 10CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 147.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC TRANS LDMOS 12HVSON datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC SO 80.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf