TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14H361K
ROV14H361K picture photo
Mfg. Part Number
ROV14H361K
Brief Description
VARISTOR 324V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14H361K.pdf
Availability of ROV14H361K
QUANTITY
ROV14H361K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14H361K
Internal Part NumberEIS-ROV14H361K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy130J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14H361K
Related LinksROV14, ROV14H361K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14H361K Details Description
Related parts for ROV14H361K
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR N-CH 10-UMAX datasheet.pdf
IC PCM CODEC QUAD NONPROG 44TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED COB 5.6W 660LM 13.5MM SQ SMD datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V 20% X5R 1210 datasheet.pdf