TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14H390K-S-2
ROV14H390K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV14H390K-S-2
Brief Description
VARISTOR 35.1V 2KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14H390K-S-2.pdf
Availability of ROV14H390K-S-2
QUANTITY
ROV14H390K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14H390K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV14H390K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)35.1V
Varistor Voltage (Typ)39V
Varistor Voltage (Max)42.9V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts25VAC
Maximum DC Volts31VDC
Energy11J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14H390K-S-2
ROV14H390K-S-2 Details Description
Related parts for ROV14H390K-S-2
RES SMD 215 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
17+17 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V JB 0805 datasheet.pdf