TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14H391K
ROV14H391K picture photo
Mfg. Part Number
ROV14H391K
Brief Description
VARISTOR 351V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14H391K.pdf
Availability of ROV14H391K
QUANTITY
ROV14H391K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14H391K
Internal Part NumberEIS-ROV14H391K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts320VDC
Energy140J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14H391K
Related LinksROV14, ROV14H391K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14H391K Details Description
Related parts for ROV14H391K
IC MONITOR SUPPLY 3.0V SOT-223 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100" DL SMD RA datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 116W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf