TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14H781K-2
ROV14H781K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV14H781K-2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 702V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14H781K-2.pdf
Availability of ROV14H781K-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV14H781K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14H781K-2
Internal Part NumberEIS-ROV14H781K-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)702V
Varistor Voltage (Typ)780V
Varistor Voltage (Max)858V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts485VAC
Maximum DC Volts640VDC
Energy233J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14H781K-2
Related LinksROV14H, ROV14H781K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14H781K-2 Details Description
Related parts for ROV14H781K-2
CAP FILM 1.5UF 10% 875VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIA 150PSI datasheet.pdf
CONN BOOT PROTECTIVE SIZE 2 WHTE datasheet.pdf
CRIMPER 1300 HDTV UNIVERSAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 29POS GOLD datasheet.pdf
RES 12 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
220UF 40V 16X25 105C RAD datasheet.pdf