TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20-301K
ROV20-301K picture photo
Mfg. Part Number
ROV20-301K
Brief Description
VARISTOR 270V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20-301K.pdf
Availability of ROV20-301K
QUANTITY
ROV20-301K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20-301K
Internal Part NumberEIS-ROV20-301K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)270V
Varistor Voltage (Typ)300V
Varistor Voltage (Max)330V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts195VAC
Maximum DC Volts250VDC
Energy168J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20-301K
Related LinksROV20, ROV20-301K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20-301K Details Description
Related parts for ROV20-301K
CONN RCPT 6POS MALE PANEL #20 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 4.72"LX4.72"W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.560" 3MM 2LD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 23VC DFN datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 450MA 340 MOHM datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A FMAL 10POS 6' datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 2506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf