TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20-330M-S
ROV20-330M-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV20-330M-S
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 26.4V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20-330M-S.pdf
Availability of ROV20-330M-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV20-330M-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20-330M-S
Internal Part NumberEIS-ROV20-330M-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)26.4V
Varistor Voltage (Typ)33V
Varistor Voltage (Max)39.6V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts20VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy12J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20-330M-S
Related LinksROV20-, ROV20-330M-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20-330M-S Details Description
Related parts for ROV20-330M-S
CONN FFC TOP 33POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 3.09V SC-70 datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
IC DAC 10BIT datasheet.pdf
RES SMD 0.0768 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf