TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20-511K-2
ROV20-511K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV20-511K-2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 459V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20-511K-2.pdf
Availability of ROV20-511K-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV20-511K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20-511K-2
Internal Part NumberEIS-ROV20-511K-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts418VDC
Energy296J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20-511K-2
Related LinksROV20-, ROV20-511K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20-511K-2 Details Description
Related parts for ROV20-511K-2
CAP ALUM 330UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20BGA datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
39+39 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf