TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20E221K-S-2
ROV20E221K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV20E221K-S-2
Brief Description
VARISTOR 198V 12.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20E221K-S-2.pdf
Availability of ROV20E221K-S-2
QUANTITY
ROV20E221K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20E221K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV20E221K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge12.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Energy186J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20E221K-S-2
ROV20E221K-S-2 Details Description
Related parts for ROV20E221K-S-2
RES SMD 34K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 20TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 05CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf