TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20H331K-S-2
ROV20H331K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV20H331K-S-2
Brief Description
VARISTOR 297V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20H331K-S-2.pdf
Availability of ROV20H331K-S-2
QUANTITY
ROV20H331K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20H331K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV20H331K-S-2
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)297V
Varistor Voltage (Typ)330V
Varistor Voltage (Max)363V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts210VAC
Maximum DC Volts275VDC
Energy228J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20H331K-S-2
ROV20H331K-S-2 Details Description
Related parts for ROV20H331K-S-2
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V MICROFOOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
DEVICENET T-TAP, 3 DROP, CLAMP datasheet.pdf
CAP CER 0.47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf