TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20H471K
ROV20H471K picture photo
Mfg. Part Number
ROV20H471K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 423V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20H471K.pdf
Availability of ROV20H471K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV20H471K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20H471K
Internal Part NumberEIS-ROV20H471K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy350J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20H471K
Related LinksROV20, ROV20H471K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20H471K Details Description
Related parts for ROV20H471K
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TOP MOUNT 8 OUTLET PNP 15M datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 100NS 56TSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf