TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20H471K
ROV20H471K picture photo
Mfg. Part Number
ROV20H471K
Brief Description
VARISTOR 423V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20H471K.pdf
Availability of ROV20H471K
QUANTITY
ROV20H471K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20H471K
Internal Part NumberEIS-ROV20H471K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy350J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20H471K
Related LinksROV20, ROV20H471K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20H471K Details Description
Related parts for ROV20H471K
CONN RING 14-16 AWG #6 BLUE PIDG datasheet.pdf
IDC CABLE- ASS16A/ AE16M / APR16 datasheet.pdf
TRIAC 800V 1A TO92-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 125VDC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
HDMSMPR042F055OK datasheet.pdf
GREEN LED 24 VAC/VDC datasheet.pdf