TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20H560L-S-2
ROV20H560L-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV20H560L-S-2
Brief Description
VARISTOR 47.6V 3KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20H560L-S-2.pdf
Availability of ROV20H560L-S-2
QUANTITY
ROV20H560L-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20H560L-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV20H560L-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)47.6V
Varistor Voltage (Typ)56V
Varistor Voltage (Max)64.4V
Current - Surge3kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts35VAC
Maximum DC Volts45VDC
Energy41J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20H560L-S-2
ROV20H560L-S-2 Details Description
Related parts for ROV20H560L-S-2
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A 10-POLARPAK datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT PCB 2POS TIN PIN datasheet.pdf
LED ASSY PNL 3MM GRN DIFF 568NM datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 2" BK 250' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf