Recom Power RP-1209D/P
RP-1209D/P picture photo
Mfg. Part Number
RP-1209D/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
RP-1209D/P.pdf
Availability of RP-1209D/P
QUANTITY
RP-1209D/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP-1209D/P
Internal Part NumberEIS-RP-1209D/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RP
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)56mA, 56mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation5.2kV (5200V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP-1209D/P
Related LinksRP-12, RP-1209D/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP-1209D/P Details Description
Related parts for RP-1209D/P
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FILTER LINE 4MH 1.5A VERTICAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 32POS VERT TIN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 800MHZ 40VQFN datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
EXL-XP DEBURR WHEEL 6" 10S FIN datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 790MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES 237K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf