Recom Power RP-1515S/P
RP-1515S/P picture photo
Mfg. Part Number
RP-1515S/P
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP-1515S/P.pdf
Availability of RP-1515S/P
QUANTITY
RP-1515S/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP-1515S/P
Internal Part NumberEIS-RP-1515S/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RP
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation5.2kV (5200V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP-1515S/P
Related LinksRP-15, RP-1515S/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP-1515S/P Details Description
Related parts for RP-1515S/P
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 43A DPAK datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 15A 80VDC COMPACT datasheet.pdf
CONN PLUG 76POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/1.8V 5DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 2.7A 8MLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS INLINE SKT datasheet.pdf