Recom Power RP10-1205DE/N/M1-HC
RP10-1205DE/N/M1-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-1205DE/N/M1-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
RP10-1205DE/N/M1-HC.pdf
Availability of RP10-1205DE/N/M1-HC
QUANTITY
RP10-1205DE/N/M1-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-1205DE/N/M1-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-1205DE/N/M1-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-1205DE/N/M1-HC
Related LinksRP10-1205, RP10-1205DE/N/M1-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-1205DE/N/M1-HC Details Description
Related parts for RP10-1205DE/N/M1-HC
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC DVR MOSFET N-CH QUAD 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 28POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS R/A T/H datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO SET 10MW WIRE ANTENNA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
ASSY PWR RECT 100A 1KV STD REC datasheet.pdf