Recom Power RP10-1212SE/P/M1-HC
RP10-1212SE/P/M1-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-1212SE/P/M1-HC
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP10-1212SE/P/M1-HC.pdf
Availability of RP10-1212SE/P/M1-HC
QUANTITY
RP10-1212SE/P/M1-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-1212SE/P/M1-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-1212SE/P/M1-HC
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-1212SE/P/M1-HC
Related LinksRP10-1212, RP10-1212SE/P/M1-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-1212SE/P/M1-HC Details Description
Related parts for RP10-1212SE/P/M1-HC
RES SMD 510K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FEED-THRU TERM BLOCK 24-12 AWG datasheet.pdf
IC MCU 8K WIRELESS 24-SOIC datasheet.pdf
CONN N PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SPD AC 2W+G 277VAC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.8A 150 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM LCKD RTR 12VDC datasheet.pdf