Recom Power RP10-1212SE/P/M1
RP10-1212SE/P/M1 picture photo
Mfg. Part Number
RP10-1212SE/P/M1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP10-1212SE/P/M1.pdf
Availability of RP10-1212SE/P/M1
QUANTITY
RP10-1212SE/P/M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-1212SE/P/M1
Internal Part NumberEIS-RP10-1212SE/P/M1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-1212SE/P/M1
Related LinksRP10-121, RP10-1212SE/P/M1 Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-1212SE/P/M1 Details Description
Related parts for RP10-1212SE/P/M1
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf
IC MONITOR TRPL SPPLY PREC 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 750PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
PHOTO-IC TYPE RECEIVER ELEMENT datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf