Recom Power RP10-1215DE/N/M1-HC
RP10-1215DE/N/M1-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-1215DE/N/M1-HC
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
RP10-1215DE/N/M1-HC.pdf
Availability of RP10-1215DE/N/M1-HC
QUANTITY
RP10-1215DE/N/M1-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-1215DE/N/M1-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-1215DE/N/M1-HC
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)333mA, 333mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-1215DE/N/M1-HC
Related LinksRP10-1215, RP10-1215DE/N/M1-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-1215DE/N/M1-HC Details Description
Related parts for RP10-1215DE/N/M1-HC
CONN HEADER VERT 11POS .156 TIN datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 32-QFN datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3MM VERT GOLD datasheet.pdf
FUSE 80A 1250V 1BKN/80 AR CU datasheet.pdf
DIODE MODULE 500V 250A datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.45A 195 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf