Recom Power RP10-2412SEW/N-HC
RP10-2412SEW/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-2412SEW/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP10-2412SEW/N-HC.pdf
Availability of RP10-2412SEW/N-HC
QUANTITY
RP10-2412SEW/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-2412SEW/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-2412SEW/N-HC
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-2412SEW/N-HC
Related LinksRP10-241, RP10-2412SEW/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-2412SEW/N-HC Details Description
Related parts for RP10-2412SEW/N-HC
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMT5 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 100MA 5.3 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 294K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V JB 0805 datasheet.pdf
LINE FILTER 77MH .4 IDC SS COIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf