Recom Power RP10-2412SEW/N
RP10-2412SEW/N picture photo
Mfg. Part Number
RP10-2412SEW/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP10-2412SEW/N.pdf
Availability of RP10-2412SEW/N
QUANTITY
RP10-2412SEW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-2412SEW/N
Internal Part NumberEIS-RP10-2412SEW/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-2412SEW/N
Related LinksRP10-24, RP10-2412SEW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-2412SEW/N Details Description
Related parts for RP10-2412SEW/N
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/20/90 3.5SN BK datasheet.pdf
22MM RED 24V WIRES datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 560MA 1.14 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 30MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
PRESSURE MODULE 0-5 PSID datasheet.pdf
3900UF 50V 22X40 datasheet.pdf