Recom Power RP10-2415DE/N/M1-HC
RP10-2415DE/N/M1-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-2415DE/N/M1-HC
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-15V
Datasheet Download
RP10-2415DE/N/M1-HC.pdf
Availability of RP10-2415DE/N/M1-HC
QUANTITY
RP10-2415DE/N/M1-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-2415DE/N/M1-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-2415DE/N/M1-HC
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)333mA, 333mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-2415DE/N/M1-HC
Related LinksRP10-2415, RP10-2415DE/N/M1-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-2415DE/N/M1-HC Details Description
Related parts for RP10-2415DE/N/M1-HC
IC LI-ION CHGR 500MA 4.2V 8-MSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.12 OHM 5% AXL datasheet.pdf
LED RED 500MA 7X9 SMD datasheet.pdf
V600-HS AMP W/10M CABLE datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR 13DBPS 16QFN datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH DUAL SPST 14DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf