Recom Power RP10-243.3SE/P-HC
RP10-243.3SE/P-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-243.3SE/P-HC
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP10-243.3SE/P-HC.pdf
Availability of RP10-243.3SE/P-HC
QUANTITY
RP10-243.3SE/P-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-243.3SE/P-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-243.3SE/P-HC
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max6.6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-243.3SE/P-HC
Related LinksRP10-243, RP10-243.3SE/P-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-243.3SE/P-HC Details Description
Related parts for RP10-243.3SE/P-HC
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 388K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 3W DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf