Recom Power RP10-4805DE/N/M1
RP10-4805DE/N/M1 picture photo
Mfg. Part Number
RP10-4805DE/N/M1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-05V
Datasheet Download
RP10-4805DE/N/M1.pdf
Availability of RP10-4805DE/N/M1
QUANTITY
RP10-4805DE/N/M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-4805DE/N/M1
Internal Part NumberEIS-RP10-4805DE/N/M1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-4805DE/N/M1
Related LinksRP10-480, RP10-4805DE/N/M1 Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-4805DE/N/M1 Details Description
Related parts for RP10-4805DE/N/M1
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SMA STRT CLAMP JACK RG 58 datasheet.pdf
COMPACT FILTER 10A 115/250VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA datasheet.pdf