Recom Power RP10-4805DEW/P/M2
RP10-4805DEW/P/M2 picture photo
Mfg. Part Number
RP10-4805DEW/P/M2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-75VIN +/-05V
Datasheet Download
RP10-4805DEW/P/M2.pdf
Availability of RP10-4805DEW/P/M2
QUANTITY
RP10-4805DEW/P/M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-4805DEW/P/M2
Internal Part NumberEIS-RP10-4805DEW/P/M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-4805DEW/P/M2
Related LinksRP10-480, RP10-4805DEW/P/M2 Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-4805DEW/P/M2 Details Description
Related parts for RP10-4805DEW/P/M2
RES SMD 56 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 250V 15A PCB datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
FERRITE BEAD 600 OHM 0402 datasheet.pdf