Recom Power RP10-4805SEW/M2-HC
RP10-4805SEW/M2-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-4805SEW/M2-HC
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP10-4805SEW/M2-HC.pdf
Availability of RP10-4805SEW/M2-HC
QUANTITY
RP10-4805SEW/M2-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-4805SEW/M2-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-4805SEW/M2-HC
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-4805SEW/M2-HC
Related LinksRP10-4805, RP10-4805SEW/M2-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-4805SEW/M2-HC Details Description
Related parts for RP10-4805SEW/M2-HC
JUMPER-H1506TR/A3048W/H1504TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-3POS OPEN FRAME datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 5V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC P600 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL R/A 4.75MM datasheet.pdf
RES 62K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1A 400 MOHM SMD datasheet.pdf