Recom Power RP10-4812DE/N/M1
RP10-4812DE/N/M1 picture photo
Mfg. Part Number
RP10-4812DE/N/M1
Brief Description
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-12V
Datasheet Download
RP10-4812DE/N/M1.pdf
Availability of RP10-4812DE/N/M1
QUANTITY
RP10-4812DE/N/M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-4812DE/N/M1
Internal Part NumberEIS-RP10-4812DE/N/M1
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)416mA, 416mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-4812DE/N/M1
Related LinksRP10-481, RP10-4812DE/N/M1 Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-4812DE/N/M1 Details Description
Related parts for RP10-4812DE/N/M1
IC VOLT DETECTOR ADJ/1.5V SC70-5 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 64K 44PLCC datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SCKT datasheet.pdf
IGBT 600V 56A 190W TO247 datasheet.pdf
TRANS RF NPN 3V 30MA XQFN3 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 SKT J/N REC datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.15W EMT6 datasheet.pdf