Recom Power RP10-4812DEW/P-HC
RP10-4812DEW/P-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-4812DEW/P-HC
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-75VIN +/-12V
Datasheet Download
RP10-4812DEW/P-HC.pdf
Availability of RP10-4812DEW/P-HC
QUANTITY
RP10-4812DEW/P-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-4812DEW/P-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-4812DEW/P-HC
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)416mA, 416mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-4812DEW/P-HC
Related LinksRP10-481, RP10-4812DEW/P-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-4812DEW/P-HC Details Description
Related parts for RP10-4812DEW/P-HC
CONN TERM BLOCK PCB 40POS OR datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT 1/4" SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 680MA 844 MOHM datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 15A 6OUT 15'CORD datasheet.pdf
TIP XNT H CHISEL 0.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 759 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf