Recom Power RP10-4812SEW/P/M2
RP10-4812SEW/P/M2 picture photo
Mfg. Part Number
RP10-4812SEW/P/M2
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP10-4812SEW/P/M2.pdf
Availability of RP10-4812SEW/P/M2
QUANTITY
RP10-4812SEW/P/M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-4812SEW/P/M2
Internal Part NumberEIS-RP10-4812SEW/P/M2
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-4812SEW/P/M2
Related LinksRP10-481, RP10-4812SEW/P/M2 Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-4812SEW/P/M2 Details Description
Related parts for RP10-4812SEW/P/M2
RES SMD 39.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP 2POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
24P MTA156 PST CON ASSY LF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROLS MOUNTHING PLATE datasheet.pdf
HIGH AMP STUD-MOUNT FUSE 30A datasheet.pdf